Studenti, znate li što je Ironman triatlon?

Ako ste mislili da je to najteža utrka na svijetu, predstavit ćemo vam nešto još jače i teže. Riječ je o Ironman triatlonu. Svi sudionici moraju preći 3,8 km plivanja, 180 kilometara na biciklu te na kraju toga svega otrčati jedan maraton (42,195 m) kako bi završili utrku. Ovaj sport svakako konkurira za najteži i najzahtjevniji sport na svijetu,  među svim kategorijama. On zahtjeva iznimnu fizičku spremnost te psihičku izdržljivost koju mora svaki sudionik posjedovati i to na vrlo visokom nivou.

Ovakvo natjecanje održava se samo jednom u godini i to na Havajima. Tamo dolaze samo najspremniji trkači diljem svijeta i testiraju granice svojih fizičkih i psihičkih mogućnosti.

Statistički kutak:

– najmlađi triatlonac koji je završio utrku Iron Distance je Hunter Lussi, tada je imao samo 13 godina

– najstariji natjecatelj koji je završio Ironman Hawaii je Norton Davey koji je završio utrku sa 82 godine

– Guinnesov rekord za najviše Ironmana u jednoj godini drži Jacques Fox sa 14 utrka u 2004.

– rekord staze svjetskog prvenstva u Ironman triatlonu na Havajima je star već 15 godina i drži ga Belgijac Luc Van Lierde sa 8:04:08 još od 1996.

Iz ovih podataka možete vidjeti koliko je ovaj sport iscrpan i koliko želje,volje, rada i truda zahtijeva. Zamislite sada da pomnožite Ironman trijatlon sa brojkom 3 i okušate se u trostrukom Ironmanu?

Tekst: Alen Vlahović